ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY

ZAPRASZAMY NA KOLEJNY SEMESTR ŻUO – ZAPISY NA SEMESTR LETNI JUŻ OTWARTE!

 

 CO TO JEST ŻYDOWSKI UNIWERSYTET OTWARTY – ŻUO?

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy,  a grono współpracujących z nami wykładowców staramy się regularnie poszerzać. Wśród nich znaleźli się już m.in: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ) , dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN), prof. dr hab. Wojciech Burszta (Uniwersytet SWPS). Na zajęcia składa się kilka  bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców  i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmieniamy co semestr. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia!

 

Program obejmuje 75h akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne.

 

 

Temat przewodni semestru LETNIEGO 2019/2020: EKO-LOGIE ŻYDOWSKIE


rozpoczęcie zajęć: środa 26 lutego 17.30 – WSTĘP WOLNY NA PIERWSZY WYKŁAD!

 

 W epoce kryzysu ekologicznego także i studia żydowskie nie pozostają obojętne na problemy środowiska naturalnego. W semestrze letnim Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego tematem przewodnim będą kwestie związane ze środowiskiem naturalnym oraz krytyczne podejście do nich, a więc przede wszystkim ekologia i ekokrytyka. Zagadnienia te będziemy analizować z perspektywy studiów żydowskich, a przyjrzymy się im poczynając od wykładni Tory, poprzez żydowską filozofię i mistykę w jej aspektach związanych z naturą aż po żydowskie imaginarium fauny i flory. Podejmiemy problematykę historii środowiskowej Zagłady i ekocydu, a także ekologii świadectwa. Zajmiemy się także judaistycznymi interpretacjami współczesnych problemów środowiska, szczególną uwagę poświęcając współczesnemu Izraelowi. Zagadnienia te ujmiemy z szerokiej perspektywy historycznej i społecznej, a także prześledzimy ich interpretacje na polu literatury, sztuk plastycznych oraz antropologii kultury.

 

Zajęcia poprowadzą m.in.: Bella Szwarcman-Czarnota, Maria Cieśla, Julia Fiedorczuk, Patrycja Dołowy, Roma Sendyka, Karolina Koprowska

 

Dodatkowo w programie także warsztaty, seminaria literackie i spacery miejskie.

 

Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek i wykształcenie! 

 

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego regularnie uczęszczający na zajęcia po zaliczeniu semestru otrzymują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

 

 

Kiedy: środy (i wybrane poniedziałki) w godzinach 17.30-20.30

Gdzie: Centrum Kultury Jidysz ul. Andersa 15

Opłaty:
Zwykła: 150 zł
Ulgowa: 100 zł (studenci, seniorzy)

Dane do przelewu:
60 1240 6292 1111 0010 4807 3364
Teatr Żydowski
ul. Senatorska 35, 00-099 Warszawa
Z dopiskiem: opłata za semestr letni ŻUO

 

 

Jak się zapisać? Prześlij nam formularz zgłoszeniowy, który możesz pobrać tu:

ŻUO-zima-2018-2019-ankieta-zgłoszeniowa

Adres e-mail: ckj@jidysz.org.pl 

 

Szczegóły i zapisy także pod numerem  tel. 22 40 991 00
lub pod adresem e-mail:
ckj@jidysz.org.pl
Koordynatorka projektu: Michalina Jadczak

 

Na zgłoszenia czekamy do 25 lutego 2020 r.
PLAN ZAJĘĆ DOSTĘPNY WKRÓTCE!

 


WYKŁADOWCY O ŻUO
„Inicjatorom tego przedsięwzięcia udało się pozyskać do współpracy wykładowców z całego kraju, dzięki czemu studenci otrzymują szeroką panoramę kierunków rozwoju studiów żydowskich w Polsce”. Joanna Lisek (Uniwersytet Wrocławski)

„Bardzo dobrze, że ŻUO istnieje, i że mieści się akurat w Warszawie, gdzie wychodząc z wykładu spaceruje się ulicami, na których kultura żydowska niegdyś kwitła. Dzięki temu zajęcia nie są abstrakcją, a słuchacze patrzą inaczej na swoje miasto”.
Natalia Krynicka (Sorbona)

„ŻUO jest potrzebnym i niezbywalnym przedsięwzięciem w nastawionym na coraz to nowe wyzwania w systemie edukacyjnym”.
Monika Szabłowska-Zaremba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)

„Podoba mi się formuła: Nauczanie nie tylko studentów, ale także zainteresowanych ze starszych pokoleń. Jest to formuła wymagająca dla wykładowców, ale może być bardzo owocna”.
Jan Doktór (Żydowski Instytut Historyczny)

 

 

STUDENCI O ŻUO

„Bardzo ciekawe zajęcia, prowadzone na poziomie akademickim”

„Przyjazna atmosfera, można się wiele dowiedzieć.”

„Najlepsi wykładowcy, najnowsze badania, historia idei w pigułce.”

„Ciekawa tematyka przekazana w zrozumiały sposób.”

 

 

 

 

żuo 2

Partnerzy: