Warsztaty piosenki żydowskiej. DWUGŁOS ŻYDOWSKO – POLSKI

2 grudnia o godz. 15.00 zapraszamy na warsztaty piosenki żydowskiej. 

 

Warsztaty są efektem spotkania Ilji Sajtanova z Moskwy– muzyka, pedagoga i badacza muzyki żydowskiej oraz Katarzyny Wińskiej, śpiewaczki i badaczki polskich pieśni ludowych, tropiącej w niej ślady muzyki i kultury żydowskiej.

 

W ramach warsztatów będziemy słuchać i uczyć się pieśni chasydów z Europy środkowo-wschodniej, a szczególnie nigunów – „pieśni bez słów” oraz polskich pieśni ludowych, powstałych przez styczność z kulturą żydowską. Będzie też czas rozgrzewkę głosową i rozmowę. Przy dobrej zabawie wspólnie się będziemy zastanawiać nad tym co wspólne i nad tym, co szczególne.

 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: ckj@jidysz.org.pl

 

Ilja Sajtanov (Rosja) – Muzyk, flecista, pedagog i badacz muzyki żydowskiej w Europie środkowo- wschodniej. Występuję z muzyką macedońską, grecką, żydowska. Jest założycielem zespołu Lakocza, członkiem Orkiestry żydowskiej im. Czechowa, współtworzy projekt „Lukerja i dzieci” oraz wiele innych. Muzyki żydowskiej uczył się w Kijowie, Moskwie, Petersburgu i Charkowie, od takich nauczycieli jak Frank London, Merlin Shepherd, Christian David, Joshua Horowitz, Stas Rayko, Marylin Lerner, Michael Alpert i innych. Zbiera folklor żydowski Europy środkowo- wschodniej, materiały są udostępniane na www.vigele.info. Współorganizuje szkolenia z muzyki żydowskiej w miastach byłego Związku Radzieckiego. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty z muzyki żydowskiej w Rosji, Polsce, Ukrainie, Mołdawii. Jego jednym z głównych zainteresowań są chasydzkie nigunim, pieśni bez słów.

Wśród projektów muzycznych:

Muzyka żydowska i polska z Lubelskiego: https://www.youtube.com/watch?v=GpPozZxqHL0
Pieśni Żeni Lopatnik na wierszy Mani Lejba: https://www.youtube.com/watch?v=dlyzyfnwobI
Portret muzyczny miasta Saloniki: https://www.youtube.com/watch?v=sB0kzZ1BiPY
Organizator potańcówek z muzyką ludowa w Moskwie: https://www.youtube.com/watch?v=fzgYzCQsRQA

 

Katarzyna Wińska (Polska) – Niemal od urodzenia śpiewa polskie pieśni tradycyjne, przekazywane jej przez mamę i babcię. Od kilkunastu lat systematycznie zgłębia tajniki śpiewu ludowego i Europy środko-wschodniej. Swoją wiedzę czerpie z własnych wypraw etnomuzykologicznych, a także z książek oraz od innych wybitnych muzyków, śpiewaków, etnomuzykologów. Gra na lirze korbowej, bębenku obręczowym i barabanie. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. II nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii rekonstrukcja oraz nagrody specjalnej Adama Struga w konkursie „Stara Tradycja”. W latach 2012-2013 mieszkała w Indiach, gdzie jako stypendystka rządu indyjskiego przez rok uczyła się klasycznego śpiewu południowoindyjskiego w systemie guru-uczeń. Współtworzy organizacyjnie i artystycznie różne grupy i wydarzenia związane z muzyką tradycyjną, eksperymentalną i sakralną, a także teatrem. Jest założycielką projektu Daorientacja oraz grupy Jaworowi Ludzie, członkinią Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań, a także Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego. Prowadziła warsztaty śpiewu w różnych miastach Polski, w Czechach i Austrii. Jest w trakcie pisania pracy dyplomowej na studiach etnomuzykologicznych.
W roku 2017 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizując swój autorski projekt: „Zapomniane dziedzictwo. Ślady żydowskie w polskich pieśniach tradycyjnych”.

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.