Opuszczając gniazdo jest filmem o młodych ludziach urodzonych i wychowanych w ultraortodoksyjnym świecie żydowskim. Nie godzą się oni z wyborem dokonanym przez przodków i nie chcą już żyć w zamknięciu. Historie o konfliktach, przymusie i walce pochodzą z chasydzkich enklaw Montrealu, Brooklynu i Jerozolimy. Film Opuszczając gniazdo dokumentuje proces wychodzenia ze ściśle kontrolowanego społeczeństwa do chaotycznego świata bezustannych wyborów. W 2010 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy” film otrzymał Brązowy Warszawski Feniks oraz nagrodę w wysokości 5000 zł dla filmu dokumentalnego, ufundowane przez Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszkę Odorowicz.
Po projekcji zapraszamy do rozmowy z Anką Grupińską, autorką m.in.: Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet. Trzecie wydanie tej książki z 2008 roku jest uzupełnione o kilka nowych, napisanych po 10 latach, rozdziałów.
Anka Grupińska swoje pisanie rozpoczęła w latach 80., współpracując z pismami podziemnymi. Od tamtego czasu przez wiele lat zajmowała się tematami żydowskimi zanurzonymi w polską rzeczywistość. Pisze książki paradokumentalne i krótkie formy literackie. Realizuje projekty wystawiennicze. Jest autorką i koordynatorką projektów historii mówionej. Spotkanie poprowadzą Anna Tenenbaum i Maria Niziołek.
Spotkanie odbywa się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Fundacji Shalom.
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji