Akcja filmu dzieje się w 1948 roku. Ocalone z Holokaustu żydowskie dzieci z sierocińca w Helenówku oglądają występ Dżigana i Szumachera – komików, którzy po wojnie spędzonej w Związku Radzieckim powrócili do Polski. Teraz prezentują na scenie sztukę na temat getta. W dokumencie Natana Grossa wzięli udział autentyczni bohaterowie – dzieci ocalone z Zagłady. Dzieci, które mają za sobą tragiczne, osobiste doświadczenia i które okupacyjną rzeczywistość poznały od najgorszej strony, z całą siłą odczuwają fałsz przedstawianych sytuacji. Głośno protestują i doprowadzają do przerwania występów… Artyści zostają zaproszeni do sierocińca, by mogli poznać prawdziwą historię getta. Najpierw zabawiają dzieci skeczem Szolem-Alejchema, lecz cały czas mają wątpliwości, czy w ten sposób uwolnią je od traumy, nieustannego poczucia zagrożenia, prześladujących je wspomnień…
Projekcję poprzedzi spotkanie z synem reżysera, Yaakovem Grossem, który czuwał nad rekonstrukcją i reedycją filmu w oparciu o cztery niekompletne kopie odnalezione w Polsce, Izraelu, Francji i USA.
Film zaprezentowany został podczas uroczystego otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy 2012. Jest to jedyny pokaz otwarty tej wersji filmu w Warszawie.