Bund w Polsce w latach 1944-1949

Centrum Kultury Jidysz zaprasza 23 kwietnia o godz. 16 na spotkanie wokół książki Martyny Rusiniak-Karwat „Nowe życie na zgliszczach. Bund w Polsce w latach 1944-1949”. Spotkanie poprowadzi Jaś Kapela, członek zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

12_Warszawa

Książka „Nowe życie na zgliszczach. Bund w Polsce w latach 1944-1949” Martyny Rusiniak-Karwat pokazuje mało znaną i pomijaną w historiografii działalność Bundu w realiach powojennych, w których zabrakło przedwojennych liderów partii ze wszystkich szczebli jej struktur organizacyjnych oraz zainteresowania programem tej partii wśród ocalałego proletariatu żydowskiego, który ją współtworzył przed II wojną światową. 

Autorka ukazuje działalność Bundu, jako partii – zdziesiątkowanej, ale wciąż żywej, która w nowych realiach próbowała zmodyfikować swój program polityczny i zaznaczać obecność na tzw. żydowskiej ulicy, czyli na forum Prezydium Centralnego Komitetu Żydów w Polsce i w komitetach żydowskich oraz na polskiej scenie politycznej. Opisuje ewolucję programu partii, która nastąpiła w wyniku tragicznych konsekwencji wojny, oraz przedstawia nowe odczytanie 3 głównych filarów ideowych Bundu, na których opierał się od początku istnienia, i ich znaczenie dla bundowców po wojnie:
– dojkajt (tutejszość);
– miszpochedikajt (rodzinność);
– jidyszkajt (żydowskość, to, co związane z kulturą i z językiem jidysz).

Martyna Rusiniak-Karwat – historyk i politolog, doktor nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, redaktor w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Zajmuje się historią polityczną i społeczną dotyczącą społeczności żydowskiej w Polsce i na terenie Związku Sowieckiego po 1939 r. Autorka m.in. książki „Obóz zagłady Treblinka II w pamięci społecznej. 1943-1989”; współautorka i redaktorka „Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, tom 16: Prasa getta warszawskiego”.

Jaś Kapela – pisarz, poeta, felietonista. Autor dwóch książek z wierszami („Reklama” oraz „Życie na gorąco”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.

W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę.

 

mswia_-_logo

Wydarzenie współfinansowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Fot. 15 listopada 1947 r. Akademia w Teatrze Roma z okazji 50. rocznicy powstania Bundu; ze zbiorów ŻIH, Dział Dokumentacji