„O klątwie, dybuku inaczej i sceptycznie” – zapraszamy na spotkanie z literaturą żydowską prowadzone przez Bellę Szwarcman-Czarnotę!
Gdy słyszymy słowo ”dybuk”, od razu przychodzi nam na myśl wielki dramat Sz. An-skiego pod tym tytułem. Tymczasem dybuków jest tyle, ile autorów wierszy, opowiadań czy sztuk teatralnych na ich temat. Bywają nawet tematem ironicznych opowiastek, wykpiwających naiwną wiarę w istnienie dybuków i wypędzanie ich za pomocą egzorcyzmów. Taki charakter ma zabawna opowiastka ludowa zanotowana przez zbieracza folkloru A. Litwina, a zasłyszana z ust znanej „opowiadaczki” zwanej Sonia Mądrala.
Nieco bardziej złożona jest postawa zapomnianego dziś pisarza Sz. Berlinskiego. Trzecia historia ( jej autorką jest Sara Hamer- Jacklyn) opowiada o kłopotach związanych z niedotrzymaniem obietnicy zawarcia małżeństwa – tu zamiast dybuka pojawia się funkcja psychologiczna i społeczna, jaką pełnił w dawnym sztetlu. Porozmawiamy także o genezie samego słowa „dybuk”.
Spotkania z literaturą żydowską prowadzi eseistka, pisarka i tłumaczka Bella Szwarcman-Czarnota. Jest to cykl autorskich prelekcji, w których Bella Szwarcman-Czarnota omawia często nieznane powszechnie teksty z literatury jidysz, tłumacząc okoliczności ich powstawania i kontekst kulturowy.
Najbliższe spotkanie 9 października o godz. 11.30 w CKJ, Warszawa, ul. Andersa 15.
Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji