Dzień pamięci o mieszkańcach getta warszawskiego

Centrum Kultury zaprasza na dzień poświęcony pamięci o mieszkańcach getta warszawskiego. Uwaga, wstęp wolny, ale uczestnictwo w niektórych wydarzeniach wymaga uprzedniego zgłoszenia. Informację o chęci uczestnictwa w warsztatach dla dzieci, radio balecie i czytaniu performatywnym należy wysłać na adres: jidysz@shalom.org.pl. 

godz. 10.30-12.00 Pamięć przez serce, warsztaty dla dzieci w wieku 3-9 lat
Dzieci będą zastanawiały się nad procesami pamięci i zamazywania. Tego, w jaki sposób historia układa się w naszych sercach. Czasami obrazek z dzieciństwa, który mocno wbił się w nasze głowy powodując koszmary, odnaleziony po latach wygląda zupełnie inaczej, niż jak go zapamiętaliśmy, choć byliśmy w stu procentach pewni tego jak wygląda. W warsztatach wykorzystane zostaną różne techniki tworzenia opowieści, łączenia tekstu z obrazem.

Prosimy, by dzieci przyniosły ze sobą starą fotografię członka rodziny. Rodzice zaproszeni są do udziału w warsztatach wraz z dziećmi.

Prowadzenie: Magda Franczak

Magda Franczak – z wykształcenia malarka, w działaniach artystka interdyscyplinarna, posługująca się różnymi mediami w zależności od potrzeby realizowanego projektu (malarstwo, rysunek, fotografia, performance). Mieszka i tworzy w Lublinie. Od wielu lat robi warsztaty chowania sekretów dla dzieci i dorosłych w różnych krajach, pracując z ludźmi z różnych kultur. Efekty są zawsze zaskakujące przede wszystkim dla samych uczestników. mfranczak.blogspot.com

Warsztaty współfinansowane przez Ministra Administracji i CyfryzacjiWstęp wolny, miejsca ograniczone, zgłoszenia należy przesyłać na adres: jidysz@shalom.org.pl

godz. 12.00-14.00 Wirtualny spacer po getcie warszawski z Jerzym Majewskimgodz.

14.00-.14.30 Radio balet 
Chętni proszeni są o przyniesienie odtwarzaczy mp3. Nagranie można otrzymać na miejscu lub mailem, pisząc prośbę na nasz adres.
Uczestnicy przeniosą się do czasów dwudziestolecia międzywojennego, by przyjrzeć się ówczesnemu Ogrodowi Krasińskich. Przez chwilę, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się wokół nich, spacerować będą po ogrodzie poznając jego stałych bywalców.Czytanie performatywne w ramach Obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

godz. 15.00 Czytanie performatywne pt. „I życie toczy się dalej” na podstawie Dziennika z getta warszawskiego Mary Berg
11 marca na pokładzie szwedzkiego statku „Gripsholm” Miriam Wattenberg przemyca 12 małych notesików, zawierających zapiski z warszawskiego getta. Drobne pismo, tajemnicze skróty, nazwiska ukryte pod inicjałami i „Oni” – czyli naziści… Pod tym wszystkim skrywa się tragedia śmierci ale i wielka wola życia. To, co ludzkie, codzienne rozkwita w świecie odartym z człowieczeństwa, gdzie człowiek nie znaczy nic. Pamiętniki malują obraz getta w chwili przesilenia, na chwilę przed ostateczną likwidacją. Mary, młoda dziewczyna uczęszcza na lekcje rysunku, przeżywa miłość, marzy i próbuje walczyć z rozpaczą. Widzi śmierć kolejnych przyjaciół rozstrzeliwanych w domach lub wywożonych przez Umschlagplatz do gazu. Sama cudem unika ich losu, stając się kronikarką tych pomordowanych, złożonych w bezimiennych grobach. Zapisuje jak żyli i jak umierali.Chwyta wszelkie przejawy życia w czasie Wielkiej Zagłady.

Scenariusz i reżyseria: Karolina Kirsz
Obsada: Monika Chrząstowska, Alina Świdowska
Wstęp wolny po potwierdzeniu obecności pod nr tel. 22 850 64 50

godz. 17.00 -19.00 Pokaz filmu Ulica Graniczna, 1948, reż. Aleksander Ford, czas: 1h 54min.
Nagrodzony w 1948 roku na Festiwalu Filmowym w Wenecji film Forda to opowieść o losach grupy warszawskich dzieci w czasie II wojny światowej. Film, który pokazuje, jak stosunki mieszkańców jednej kamienicy wraz z wybuchem wojny ulegają radykalnej zmianie, ilustruje rożne postawy Polaków wobec Zagłady. Udzielenie prostych odpowiedzi na trudne pytania, nie było jednak celem twórców. Na te musimy sobie odpowiedzieć sami, a film ten może okazać się w tym pomocny.
Pokaz współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji