Aktualności

Kursy

Seminarium Jidysz ONLINE!

UWAGA – AKTUALIZACJA!

 

18 Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz
Warszawa, 29 czerwca – 17 lipca 2020 // ONLINE

 

 

W związku z trwającą sytuacją epidemiologiczna zwracamy się dziś do Was z ważny ogłoszeniem: dla bezpieczeństwa nas wszystkich tego lata niestety nie będziemy mogli spotkać się jak co roku w Warszawie.

 

Nie wyobrażamy sobie jednak lata bez Was, dlatego tegoroczne 18. Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz przeprowadzimy online za pośrednictwem platformy Zoom!

 

Wszystkie działania przenosimy do internetu, ale terminy, lektorzy i nasz zapał do nauki pozostają bez zmian. Przez trzy letnie tygodnie poprowadzimy lektoraty jidysz na czterech różnych poziomach zaawansowania, a w ofercie dodatkowej zamieścimy także konwersatoria, warsztaty i wykłady oraz, jak zawsze, mnóstwo dobrej zabawy!

 

Mimo wirtualnej formuły zajmiemy się jidysz zupełnie realnie! Szczegółowy program seminarium przedstawimy już w najbliższym czasie, ale dołączyć można już teraz! Piszcie: zumerkurs@shalom.org.pl

Więcej

Wydarzenia

Komunikat

W związku z przedłużeniem zamknięcia instytucji kultury do odwołania, pragniemy poinformować, że jesteśmy zmuszeni odwołać wszystkie spektakle Teatru Żydowskiego oraz stacjonarne zajęcia odbywające się w Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 zaplanowane do 11 kwietnia b.r. Lektoraty jidysz i hebrajskiego oraz wybrane wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego będą odbywać się w formule on-line.

 

O dalszych decyzjach będziemy informować na bieżąco na naszych stronach i na profilu FB.

 

W sprawie zwrotu biletów, uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z Biurem Organizacji Widowni lub kasą biletową przy ul. Senatorskiej 35:

 

BOW: bow@teatr-zydowski.art.pl
Olga Jagnicka, tel.: 22 526 20 34; 502 544 495, o.jagnicka@teatr-zydowski.art.pl 
Marta Kostyra, m.kostyra@teatr-zydowski.art.pl

 

Kasy biletowe przy ul. Senatorskiej 35 oraz w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, przy al. Niepodległości 141A będą nieczynne do odwołania.

 

Jednocześnie gorąco zapraszamy Państwa do uczestniczenia w naszych wydarzeniach on-line. Tygodniowe repertuary są dostępne na naszej stronie www.teatr-zydowski.art.pl oraz na profilu FB Teatru Żydowskiego. Teatr przygotował repertuar on-line, zbudowany zarówno ze spektakli na żywo, jak i z bogatego archiwum teatru. Proponuje widzom spotkania z historią teatru, czytania performatywne na żywo i spektakle archiwalne.

 

 

Centrum Kultury Jidysz otwiera także nowy cykl spotkań literacko-translatorskich związanych z prozą i poezją tworzoną w języku jidysz, odbywający się on-line. Szczegóły na stronach i w mediach społecznościowych CKJ.: www.jidyszland.pl FB: Centrum Kultury Jidysz / Center for Yiddish Culture instagram: @jidyszland. Wszystkie wydarzenia on-line są bezpłatne.

Więcej

Wydarzenia

Komunikat

W związku z decyzją sztabu kryzysowego z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego mającą na celu podjęcie zdecydowanych kroków przeciwko szerzeniu się koronawirusa SARS-COV-2, od czwartku 12 marca 2020 r. do dnia 25 marca 2020 r. zawieszona została działalność instytucji kultury wszystkich szczebli, w tym teatrów.

 

W związku z powyższym do dnia 25 marca 2020 odwołane zostają wszystkie spektakle Teatru Żydowskiego oraz stacjonarne zajęcia odbywające się w Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 (zajęcia on-line będą odbywać się zgodnie z planem).

 

O dalszych decyzjach Teatr będzie informował na bieżąco na swoich stronach i na profilu FB.

Więcej

18 Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz

UWAGA! OGŁASZAMY!

18 Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz
Warszawa, 29 czerwca – 17 lipca 2020

 

Chcesz uczyć się jidysz? Ciekawi Cię historia warszawskiego Muranowa? A może po prostu chcesz spędzić wakacje w gronie ciekawych ludzi i wspólnie zrobić coś fajnego? Jeśli tak, dołącz do nas!

 

Centrum Kultury Jidysz zaprasza wszystkich miłośników języka jidysz na trzytygodniowe spotkanie z językiem żydowskim oraz z żydowską historią, literaturą, kulturą i sztuką, które odbędzie się w Warszawie w dniach 29 czerwca – 17 lipca 2020 niezmiennie, jak co roku przy Andersa 15.

 

 

UWAGA: W związku  z przebudową strony internetowej, zgłoszenia seminaryjne można wysyłać na adres: ckj@jidysz.org.pl, pod którym otrzymacie Państwo formularze zgłoszeniowe do wypełnienia.

Więcej

DKF

DKF Shalom: "Pięć godzin z Paryża"

22 lutego o godz. 15 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Shalom obejrzymy film „Pięć godzin z Paryża”.

 

Opis filmu:

 

Na robotniczych przedmieściach Tel Awiwu spotyka się dwójka osób. On jest Izraelczykiem z urodzenia, ona emigrantką z Rosji. On jest kierowcą taksówki, ona nauczycielką muzyki. On nie ma żadnych aspiracji, ona swoje dawno porzuciła. On boi się latać, ona boi się odlecieć. Jaką mają szansę, aby pozostać razem?

 

Czas trwania: 87 min.

 

Pokaz w ramach klubu filmowego Ambasady Izraela

Więcej

Warsztaty

Warsztaty piosenki jidysz z Teresą Wrońską

CKJ zaprasza 22 lutego o godz. 11 wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.

 

Znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca.

 

Wstęp wolny.

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Więcej

Dla dzieci

Sztuka dzieci!

Centrum Kultury Jidysz ma zaszczyt zaprosić na mini wystawę prac powstałych w ramach warsztatów edukacyjno-plastycznych dla dzieci w 2019 roku.

 

W programie:

 

– występ grupy teatru lalkowego SIMCHE UTW Teatru Żydowskiego ze spektaklem „Brzechwałki”,
– pokaz prac plastycznych oraz filmu wykonanego metodą poklatkową,
– słodka przekąska 😊

 

Bądźcie z nami 1 lutego w godzinach 11-13!

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Więcej

Warsztaty

Warsztaty piosenki jidysz z Teresą Wrońską

CKJ zaprasza w niedzielę 26 stycznia o godz. 11 wszystkich, którzy interesują się kulturą jidysz na dwie godziny wspólnego śpiewania połączonego z fascynującymi opowieściami Teresy Wrońskiej o tradycji i kulturze żydowskiej.

 

Znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich treść wyjaśni Prowadząca.

 

Wstęp wolny.

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Więcej

DKF

DKF Shalom - "Fokstrot"

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte pokazy filmowe w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Shalom!

 

Przygotowaliśmy dla Was doskonałe filmy współczesnych izraelskich reżyserów:

 

15 grudnia o godz. 15 obejrzymy ,,Fokstrot”, 2017, reż. Samuel Maoz (113min.)

 

Prelekcję i dyskusję poprowadzi Sebastian Smoliński

 

Sebastian Smoliński – absolwent kulturoznawstwa i amerykanistyki w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Krytyk filmowy i operowy. Publikuje w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Więzi”. Współpracuje z Festiwalem Nowe Horyzonty. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej. Laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Mieszka w Warszawie.

 

Wstęp wolny!

 

Wydarzenie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Więcej

DKF

DKF Shalom - "Synonimy"

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte pokazy filmowe w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Shalom!

 

Przygotowaliśmy dla Was doskonałe filmy współczesnych izraelskich reżyserów:

 

14 grudnia o godz. 15 zobaczymy ,,Synonimy”, 2019, reż. Nadav Lapid (123min.)

 

Prelekcję i dyskusję poprowadzi Anna Frątczak

 

Anna Frątczak – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Absolwentka studiów filozoficznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz One Year Programme in Jewish Sudies w Oxford Centre for Hebrew and Jewish Studies. Zajmuje się filozofią polityczną, etyką, teorią cywilizacji i medioznawstwem, głównie w aspekcie gender studies i queer theory.

 

Wstęp wolny!

 

Wydarzenie współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Więcej

1 2 3 38